Kas ir Dabas vides estētika?
Tehnoloģiju laikmetā, kad uzsvars tiek likts uz pārliecību par iekārtu svarīgumu, Dabas vides estētikas ideja ir centrēta uz Dabu, visā tās diženumā un smalkajā „vienkāršībā”
Dabas vides estētikas idejas praktiskais pielietojums sevī ietver nodarbību kopumu, kas orientēts uz cilvēka un dabas materiālu radošo mijiedarbību.
Kā galvenās tiek izceltas un Dabas vides estētiku atspoguļo:
o Krāsaino smilšu spēles;
o Krāsaino graudu spēles;
o Nodarbības siltajās smiltīs;
o Dabas dailes studijas un kompozīciju veidošana.
Nodarbības un to cikli, ir izstrādāti, lai izmantojot alternatīvu pieeju, tiktu nodrošināts atbalsts ikviena maza un liela cilvēka vispārējai attīstībai, stabilizēts un pilnveidots viņa iekšējais līdzsvars. Strukturētais radošais process sekmē fizisko, garīgo, intelektuālo un emocionālo sakārtotību.
Kā izpaužas Dabas vides estētikas nodarbība?
Vērotājam no malas, nodarbība varētu šķist kā rotaļīga, nesteidzīga radoša rosīšanās.
Tomēr tās organizēšanā speciālists ievēro noteiktus Dabas vides estētikas metodiskos principus. Šo principu pielietojumu nosaka nodarbībai izvirzītais mērķis, izvēlētie materiāli un radošā darba veidi. Tiek respektēts bērna individuālais ritms un Dabas cikliskums.
Radošiem darbiem tiek izmantots neliels daudzums dabas materiālu daudzums un ierobežots klāsts. Ierasti nodarbība risinās mierīgā, klusinātā atmosfērā, ar vai bez vecāku klātbūtnes.
Ko dod Dabas vides estētikas nodarbība silto smilšu kastē mazuļiem un
pirmsskolas vecuma bērniem?
Bērna darbošanās ar smiltīm ir ierasta un saprotama.
Silto smilšu iekārta, kurā speciāla sistēma uztur smiltis noteiktā temperatūrā, šādu iespēju sniedz visa gada garumā, neatkarīgi no laika apstākļiem.
Kā rāda mūsu speciālistu pieredze, siltās smiltis, bērnam sniedz saudzīgus “dabīgus” impulsus, paaugstinot viņa emocionālu labsajūtu, miera un relaksācijas sajūtu.
Saspringumu mazinošā un klusinātā atmosfēra, kurā risinās nodarbība, palīdz bērnam atgūt līdzsvaru un atmodināt viņā mītošos izaugsmes resursus.
Smiltis, pateicoties savam pamatīgumam veicina “sazemēšanās” procesus.
Nodarbības uzlabo bērnu saskarsmes prasmes, gan ar Dabu, gan cilvēkiem.